Kazakistan, Ukrayna ile ticarete devam edecek

26.12.2015

Kazak yetkililer Ukrayna ile ticari anlaşmalarını Rus ambargosuna rağmen devam edeceklerini söyledi

Kazakistan, Ukrayna’ya karşı Rusya’nın ambargosunu desteklemeyeceğini bildirdi.

Kazak yetkililer Ukrayna ile aralarındaki serbest ticaret bölgesi anlaşmasının devam edeceğini bildirdi.

Ukrayna Maliye Bakanlığı Ticaret Odası Temsilcisi Natalia Mykolski, Kiev’de gazetecilerle yapılan toplantıda konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mykolski, ” Kazakistan net olarak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı çeşitli alanlardaki kısıtlamalarına katılmayacağını ve BDT sınırları içinde Ukrayna ile serbest ticaret bölgesi ilişkilerini devam ettireceğini açıkladı. Kazakistan ve Ukrayna uluslararası ticaret kuralları çerçevesinde de işbirliğine devam edecek” dedi.

Natalia Mykolski, sözlerine ek olarak Kazakistan Gümrük Birliği normlarına uygun olarak Ukrayna ürünlerine Moskova tarafından getirilen kısıtlamaları aşmaya çalıştıklarını belirtti.

Daha önce Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Ukrayna ve Rusya arasındaki serbest ticaret bölgesinin askıya alınmasını öngören bir kararnameyi imzalamıştı.

Aynı zamanda, Ukrayna meclisi Bakanlar kuruluna Rusya’ya karşı misilleme yaptırımlar hakkını vermişti. Ukrayna başbakanı Arseniy Yatsenyuk Rusya’ya karşı ticari kısıtlamaların 2016 yıl 1 Ocak tarihinde ilan edileceğini söylemişti.

 

Related posts

Yorum yazın