Rusya’daki Milyonlarca Özbek işçiler için anlaşma hazırlandı

23.12.2015

Özbekistan, Rusya ile göçmen işçiler konusunda hükümetler arası bir anlaşma hazırladı

Özbekistan hükümeti Rusya’da çalışmak isteyen vatandaşlarının, ülkede işe alınma ve çalışma kurallarını düzenleyen bir anlaşma metnini Rusya’ya gönderdi.

Azadlık radyosunun Kerimov rejimine yakınlığı ile bilinen 12news.uz sayfasını kaynak göstererek bildirdiği habere göre Rusya’da devlet ve özel iş yerlerinde Özbek göçmenlerin işe alınması ile ilgili süreçte, Özbek göçmenlerin hukuki ve sosyal yönden korunması kurallarını içeren anlaşma tasarısını Rusya’ya gönderildi.

Haberde Rus yetkililerin, anlaşma metnini değerlendirmeye aldıkları belirtildi. İki devlet yetkilileri arasında 2015 yılı başında, bu anlaşma tasarısını hazırlama çalışmaları gündeme alınmıştı.

Rusya Federal Göç Servisi, Rusya’da Özbekistan’dan gelen göçmen sayısının 2 milyondan fazla olduğu, ancak yüz binlerce Özbek göçmenin Rusya’da yasadışı ikamet ettiğini ve çalıştığını öne sürdü.

Resmi olmayan verilere göre Rusya’daki Özbek göçmenlerin sayısının 5 ila 8 milyon civarı. Büyük çoğunluğu, resmi çalışma belgesi olmadan ve sosyal ve hukuki yardımsız zor şartlar altında çalışıyor.

 


Related posts

Yorum yazın