Nazarbaev’in küçük torunu: Ben babamı reddetmiyorum

16.12.2015

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in küçük torunu Aysultan Nazarbaev babası Rahat Aliyev’i reddetmediğini Facebook sayfasında itiraf etti.

“Ben yakında Abylai hanın danışmanı Bukar Cirayın şu sözlerini okudum: Babasını kabullenen gerçek erkektir, babasını reddeden ise korkaktır…

“Ben bu gerçeği tesadüfi olarak 10 Aralık’ta öğrendim, bu gün benim babamın doğum günüdür ve o şimdi hayatta olsaydı 53 yaşta olurdu. Ancak Allah onun için başka planlar hazırlamış… Babam sade bir insan değildi, ancak hayatin kendisi de çok zor bir süreçtir. Onun beyaz sayfaları olduğu gibi, siyah sayfaları da vardır…”

“Ben babamı her zaman bana iyi terbiye veren, sporu özellikle futbolu sevdiren birisi olarak hatırlayacağım. Ben onun oğluyum ve her zaman ona minnettar olacağım”.

Torun Nazarbaev babası hakkında farklı şeyleri okuduğunu da itiraf ederek şunları yazdı:

“İnsanlar arasında babamı sevenler de ondan nefret edenler de vardır. Ben Allah’tan korkuyorum ve kimseye bu konuda bir şey diyemem. Hepimiz er ya da geç O’nun karşısına çıkacağız ve o gün adalet ortaya çıkacaktır…”.

Aysultan Nazarbayev bazılarının babasını resmen reddetmesini ona tavsiye ettiğini de yazdı:

“Ben böylelerine acıyorum, onlar nasıl yaşıyorlar, onların hiç mi vicdanı yok? Ben hiçbir zaman babamı reddetmeyeceğim, çünkü hiçbir güç ya da neden benim babamın Rahat Aliyev olduğunu, o ve annem benim hayata gelişime vesile olduğunu inkar edemez.  Ben herhangi bir kişisel amaç veya herhangi bir kariyer için babamı reddetmeyi düşünmüyorum. Çünkü hiçbir kariyer hayatı doğru ve sade insan olarak yaşamaktan üstün değildir..”

Kazakistan Cumhurbaşkanın büyük damadı Rahat Aliyev 2008 yılında iktidarı ele geçirmeye çabalamak ve adam kaçakçılığı gibi suçlardan gıyaben 40 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı.

Yurt dışına kaçan Aliev’i 2011 yıl Haziran ayında Viyana Mahkemesi Kazakistan’a iade etmeyi reddetmişti. Aliyev daha sonra 2014 yılı Haziran ayında yine Viyana’da tutuklanmıştı. Aynı yılın Aralık ayında Viyana savcılığı onu “Nurbank” iki üst düzey yöneticilerini öldürülme dosyasında sanık olarak suçlamıştı. 2015 yıl Şubat ayının sonunda Rahat Aliyev muhtemelen intihar etmesinden dolayı hapishanenin tek kişilik hücresinde ölü bulunmuştu.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın