Türkmenistan dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olmaya devam ediyor

15.12.2015

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın resmi organlarca yüceltilmesi ve eleştirilere karşı tahammülsüz olması, Türkmenistan İnsan Hakları Girişimince eleştirildi

Türkmenistan vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde kısıtlayan dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olmaya devam ediyor.

Ülke yetkilileri Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un yüceltilmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Ülkede yaşananlar Türkmenistan İnsan Hakları Girişimi (TİHG) grubu tarafından hazırlanan bir raporda dile getirildi.

TİHG grubu 2004 yılında Helsinki Grubu ile işbirliğinde kuruldu. Kuruluşun ana faaliyet alanı etnik azınlıkların haklarını, ülkede örgütlenme, ifade özgürlüğünü, Türkmenistan’da eğitim hakkını ve çocukların işgücü olarak çalıştırılmasını kontrol etme faaliyetlerini içeriyor.

Türkmenistan resmi heyeti bu yılın Eylül ayında son 12 yılda ilk kez AGİT insan hakları taahhütlerinin uygulanmasını gözden geçirme toplantısına katıldı. Heyet iki gün boyunca toplantının iki oturumuna katıldıktan sonra toplantıdan ayrıldı.

Türkmen hükümeti AGİT toplantısı sırasında ve daha sonra yaptığı açıklamada ülkedeki insan hakları durumuna karşı yönetilen eleştirilerden dolayı kızgınlığını dile getirdi. Açıklamalardan anlaşılan, Türkmen yetkililerin bu konularda açık diyaloga hazır olmadığı.

TİHG raporunda ayrıca Türkmenistan’da yabancı haber ajansları için çalışan gazetecilere yapılan baskılar, uydu antenleri ve internete sansür, kamu çalışanlarını zorla pamuk hasadına götürme konuları dile getirildi.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın