Türk-Rus krizi Kırgızistan’da tedirginlik yarattı

05.12.2015

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin ardından Kırgızistan medyasından dikkatli olalım krizi kendi lehimize çevirelim çağrısı yapıldı

Türkiye sınırını ihlal eden Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinden sonra meydana gelen ve halen devam etmekte olan Türkiye-Rusya krizi bu iki ülkeye aynı mesafede olan Kırgızistan’ı zor durumda bıraktığı bildirildi.

Kırgız makamları Türkiye ve Rusya arasındaki krizle ilgili açıklama yapmazken,  ülkedeki gazeteler konuyla ilgili ciddi endişelerini dile getiriyor.

Canı Ağım gazetesinde 4 Aralıkta yayınlanan bir makalede Türkiye ve Rusya arasındaki krizden dolayı oluşan şartlarda Kırgızistan’ın yapması gerekenler geniş bir şekilde tahlil edildi. Makalede yakın geçmişte Kırgızistan’ın aynı anda kendi hududunda Rusya ve ABD askeri üssünün açılmasına izin verdiği eleştirildi. Aynı zamanda Türkiye’nin Kırgızistan bağımsızlığından sonra bu ülkeye önemli ölçüde ekonomik ve insani yardım gösterdiği de belirtildi:

“Bağımsızlığımız kazanmamızdan bu yana Kırgızistan’ın çok yönlü iç ve dış politikası olması gerektiği söyleniyor. Ama bugüne gelindiğinde biz büyük ülkelere bağımlı hale geldik. Yani, ekonomik olarak zayıf olan bir ülke böyle krizlerin ağına kolay düşüyorlar ve büyük devletlere bağımlı hale geliyorlar. Örneğin, Avrupa’daki küçük devletler NATO üyesi ve ABD’nin politikalarını destekliyorlar. Buna cevaben NATO onların güvenliğini sağlıyor. Belki bizde çok yönlü politikaları bir kanara bırakarak güçlü bir ortak ile böyle ilişkiler kurmalıyız. Biz Şanghay İşbirliği Örgütü ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesiyiz. O zaman biz bu uluslar arası örgütlerin üyeleri ile iyi ekonomik ilişkileri kurmamız gerekir. Rusya ve Türkiye arasında kan davası tırmanmaya devam ederse bu Kırgızistan’a da olumsuz yansıyacaktır. Bundan Türkiye ve Kırgızistan’ın sıradan vatandaşlar zarar görecek. Bu nedenle, Kırgızistan ortaya çıkan durumu kendi lehine çevirmeli, yani Türkiye’yi de Rusya’yı de rahatsız edecek adımlardan kaçınmalıdır.” dendi.

“Öte yandan, bu kavga Türkiye ve Rusya arasındaki bir kavgadır. Bu tür şeyler dünyada her zaman yaşanmıştır. Biz ise boş oturmamalıyız Türkiye’ye gitmekten vazgeçen yüzde 30 orandaki Rus turisti kendi tarafımıza çekmeye gayret etmeliyiz. O zaman bu 1,2 Milyon turist biz tarafa yönelecektir. Dolayısıyla dış politikamıza kendi çıkarlarımızı düşünerek yön vermeliyiz.” açıklaması yapıldı.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın