Bağımsızlık sonrası Orta Asya ülkelerinde anne ölümleri düşüşe geçti

13.11.2015

Orta Asya ülkelerinde bağımsızlıktan sonra doğum ve hamilelik sırasındaki ölüm oranları yüzde 80’lere varan oranda azaldı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Orta Asya ülkelerinin bağımsızlığını kazanmasından sonra hamilelik ve doğum sırasında ölümlerin ciddi oranda düşüş gösterdiğini açıkladı.

WHO, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Dünya Bankası işbirliği ile dünya genelinde doğum sırasında annelerin ölüm oranı hakkında bir rapor yayınladı. Rapora göre, Kazakistan’da son 25 yılda anne ölümleri yüzde 84,6, Tacikistan’da yüzde 70, Özbekistan’da yüzde 33.3 ve Türkmenistan’da yüzde 48,8 oranında azaldı.

Aynı verilere göre, Rusya’da bu oran son 25 yılda yüzde 60, Azerbaycan’da da yüzde 60, Ermenistan’da yüzde 56, Ukrayna’da yüzde 47, Belarus’ta yüzde 88 azaldı. Rapora göre, Belarus’ta 1990 yılında ülkede bu oran yüzbinde 33 idi. Son 25 yılda anne ölümleri oranında bu ülke dünyada en iyi göstergelerinden birini yakaladı. Son verilere göre, Belarus’ta 100 bin doğumda 4 kadın ölümü yaşanıyor. Aynı düşük oranlar Avusturya, İzlanda, Finlandiya, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’nde de görülüyor.

1990 ve 2015 yılları arasında dünyada anne ölümleri yüzde 44 oranında azaldı. Dünyada her gün yaklaşık 800 kadın gebelik ve doğumla ilgili nedenlerden dolayı ölüyor. Anne ölümlerinin yüzde 99’u gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.

WHO Genel Müdür Yardımcısı Flavia Bustreo “Bin yıllık kalkınma hedefleri çerçevesinde anne ölümlerini azaltmak için eşi görülmemiş çabalar sarf edilmektedir. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca, kadınların gebelikle ilgili nedenlerden ölme riski neredeyse yarıya düştü. Bu gerçek bir ilerleme, ama yeterli değil” dedi.

Flavia Bustreo’ya göre, 2030 yılına kadar kadınlar arasında hamilelik ve doğum sırasında önlenebilir ölüm nedenlerini sona erdirmek mümkün ve şimdi bu yönde çalışmalar devam ediyor.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın