Orta Asya’nın su sorunu İtalya’da tartışılıyor (Özbekçe ve Türkçe)

İtalya’da düzenlenen konferansta Orta Asya sı sorunu tartışılıyor…

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aral gölünün kuruması ile gündeme gelen Orta Asya’daki su sorunu bu defa İtalya’da yapılacak uluslararası konferansta tartışılıyor.

İtalya’nın Milano şehrinde iki gündür devam eden ” Avrupa Birliği- Orta Asya” konferansına Özbekistan heyetinin en üst düzeyde konferansa katıldığı bildirildi.

Özbekistan Dışişleri basın servisine göre Avrupa Birliği’nin Orta Asya’daki çevreyi koruma, su kaynaklarını yönetme projelerinin sonuçları ve bu alandaki işbirliğinin geleceği konuları tartışılıyor.

Toplantıda Özbekistan’ı Devlet Doğayı Koruma Komitesi Başkanı Bahtiyar Abdusamatov başkanlığında bir heyet temsil ediyor.

Avrupa Birliği Özbekistan’da su kaynakları yönetim sistemini iyileştirmek için bir dizi projeyi yürürlüğe koymaya hazır olduğunu açıkladı. Podrobno.uz sayfasına göre, AB’nin Özbekistan’daki elçisi Yuri Şterk birliğin bu projeler için 20 milyon Euro ayırdı.

 

Ўзбекистон делегацияси Италияда минтақадаги сув муаммосини муҳокама қилади

Ўзбекистон Қирғизистонда Қамбарота ГЭСи қурилишига қаршилик қилиб келмоқда.

Ўзбекистон делегацияси 12-13 октябрь кунлари Италиянинг Милан шаҳрида ўтадиган “Европа Иттифоқи – Марказий Осиё” олий даражадаги анжуманида иштирок этади.

Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизматининг билдиришича, мазкур анжуманда Европа Иттифоқининг минтақада атроф-муҳитни ҳимоя қилиш, сув заҳираларини бошқариш лоийҳаларининг натижалари ҳамда бу соҳадаги ҳамкорликнинг кейинги истиқболлари муҳокама қилинади.

Ўзбекистон делегациясига Табиатни мухофаза қилиш давлат қўмитаси раиси Бахтиёр Абдусаматов раҳбарлик қилади.

Европа Иттифоқи Ўзбекистонда сув заҳираларини бошқариш тизимини яхшилаш лойиҳасини амалга оширишга тайёр эканлигини билдирмоқда. Podrobno.uz нашрининг хабар беришича, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Юрий Штерк мазкур лойиҳа учун 20 миллион евро ажратилганини билдирди.

Ozodlik

Related posts

Yorum yazın