Tojikistonda Islom Uyg‘onish partiyasining 23 yetakchisi hibsga olindi (Özbekçe ve Türkçe)

06.10.2015

Tojikiston Bosh prokuraturasining bildirishicha, mamlakatda taqiqlangan Islom Uyg‘onish partiyasining 23 mulozimi hibsga olingan. Ularning ko‘pchiligi sentyabr oyida sobiq mudofaa vaziri o‘rinbosari tomonidan uyushtirilgan isyonga aloqadorlikda gumonlanmoqda.

Bosh prokuraturaning 6 oktyabr kuni ma’lum qilishicha, terrorchilik, diniy va irqiy adovatni qo‘zg‘atish va kuch bilan hokimiyatni egallashga harakat qilishda ayblanayotgan partiya yetakchilari ustidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hibsga olinganlarning ko‘pchiligi shuningdek, hujjatlarni qalbakilashtirganlik, firibgarlik va boshqa iqtisodiy jinoyatlarda ayblanmoqda.

Hibsga olinganlar orasida Tojikiston Islom Uyg‘onish partiyasi raisi o‘rinbosarlari ham borligi aytilmoqda. TIUP yetakchisi Muhiddin Kabirining o‘zi Tojikistondan tashqarida muhojiratda yashaydi.

29 sentyabr kuni Tojikiston Oliy sudi TIUPni “ekstremist va terrorchi tashkilot”, deb e’lon qilib, faoliyatini taqiqladi. Mazkur qaror 4 sentyabr kuni Dushanbeda politsiya bo‘limlariga qilingan hujumlar oqibatida 26 kishi halok bo‘lishi ortidan qabul qilindi. Rasmiylar hujumlarda Tojikiston mudofaa vazirining o‘rinbosari Abduhalim Nazarzodani aybladi.

TIUP vakillari partiyaning Nazarzodaga yoki isyonga aloqadorligi to‘g‘risidagi ayblovlarni rad etgan.

Tacikistan’da kapatılan İslami Uyanış Partisi’nin 23 yöneticisi sahte belge üretmek, radikalik ve silahlı isyanla itham edilerek tutuklandı

Tacikistan Cumhuriyeti Başsavcılığı ülkede geçtiğimiz günlerde kapatılıp faaliyetleri yasaklanan İslami Uyanış Partisi (İUP)’nin 23 yetkilisinin tutukladığını bildirdi.

“Ozodlik” radyosunun haberine göre, tutuklananların çoğunluğu Eylül ayında eski Savunma Bakan Yardımcısı tarafından başlatılan silahlı isyanda şüpheli olarak gözaltına alındı.

Başsavcılık 6 Ekim’de İUP yetkililerine karşı terörizm, ırkçılığa dayalı ve dini nefreti körükleme ve güç kullanarak iktidarı ele geçirme suçlarından ceza davası açıldığını bildirdi. Bunun yanında parti üyelerine sahte belge düzenlemek, dolandırıcılık ve diğer ekonomik suçlar da itham edildi.

Tutuklananlar arasında Tacikistan İslami Uyanış Partisi’nin şu an yurt dışında yaşayan başkanı Muhiddin Kabiri’nin yardımcıları olduğu da bildiriliyor.

29 Eylül’de Tacikistan Yüksek Mahkemesi İUP’u “aşırılıkçı ve terör örgütü” olarak yasaklı ilan etmişti. Mahkemenin bu kararı Duşanbe’de 4 Eylül’de bir polis merkezine düzenlenen saldırıda 26 kişi hayatını kaybettikten sonra kabul edildi.

Tacik yetkililer saldırılarda eski Savunma Bakanı yardımcısı Abdulhalim Nazarzade’yı suçladı. Ancak İslami Parti yetkilileri bir resmi bildiri yayınlayarak partinin ve yöneticilerinin bu isyanla ilişkisini reddetmişti.

Ozodlik

Related posts

Yorum yazın