Paris’te Özbekistan’da insan hakları durumu semineri yapılıyor (Özbekçe ve Türkçe)

02.10.2015 

“Paris’te İnsan Hakları Ligi” adlı uluslararası kuruluş ve karargahı Brüksel’de olan “Gare de l’Est” dergisi girişimiyle “Özbekistan’da insan hakları durumu” konulu bir seminer düzenleniyor.

“Ozodlik” radyosunun haberine göre, seminere birkaç uluslararası insan hakları örgütlerinin temsilcileri, Özbek siyaset uzmanları ve insan hakları aktivistleri katılıyorlar.

Toplantıda Özbekistan’daki insan haklarının genel durumu, özellikle de ülke hapishanelerinde tutuklulara münasebet ve işkence konuları görüşülüyor.

Özbekistan’da hapis süresi devamlı olarak uzatılan insan hakları savunucusu Azam Farmonov’un eşi Ozoda Yakubov seminer katılımcılarına bir demeç gönderdi.

Başka bir Özbek insan hakları aktivisti Mutabar Tadjibaeva’ya göre, Ozoda Yakubova seminer katılımcılarını eşinin serbest bırakılması için Fransız makamlarına çağrı yapmaya davet etti.

 

Парижда Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари вазиятига бағишланган семинар бошланди

Ўзбекистонлик сиёсий маҳкумлар

Парижда Инсон Ҳуқуқлари Лигаси халқаро ташкилоти ҳамда қароргоҳи Брусселда жойлашган Gare de l’Est журнали ташаббуси билан Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари вазиятига оид семинар бошландии.

Семинарда қатор халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари, ўзбекистонлик сиёсатшунос ва ҳуқуқбонлар иштирок этаётир.

Семинарда Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқларининг умумий аҳволи, жумладан қийноқлар ва сиёсий маҳкумларга муносабат масалалари муҳокама қилинмоқда.

Ушбу тадбир иштирокчиларига Ўзбекистонлик маҳкум ҳуқуқбон Азам Фармоновнинг турмуш ўртоғи Озода Ёқубова баёнот йўллаган.

Ўзбекистонлик ҳуқуқбон Мўътабар Тожибоевага кўра, баёнотда Озода Ёқубова семинар иштирокчиларидан турмуш ўртоғини озод қилиш учун Франция раҳбариятига чақириқ билан чиқишларини сўраган.

Ozodlik

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın