Kazakistan para birimi tenge çöküyor

17.09.2015

Kazakistan’da tengenin yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi üzerine döviz bürolarında satışlar askıya alındı

Kazakistan’da para birimi tengenin değerinin aşırı miktarda düşmesi nedeniyle Almatı ve Astana gibi büyük şehirlerde döviz satışı askıya alındı.

Ülkede döviz bürolarının döviz sıkıntısı nedeniyle ABD doları ve Euro satışını askıya aldığı bildirildi. Interfax ajansına bilgi veren Almatı’nın en büyük döviz bürosu MİG yetkilileri “Doların satış kurunun 297 Tenge olduğunu, ancak şu an ellerinde nakit dolar ve Euro olmadığını” söyledi.

Başka bir döviz bürosunda ise yabancı para birimlerinin birkaç gün önce tükendiği bildirildi. Büro yöneticisi “Alıcılar sadece dolar ve Euro alıyorlar, kimse Tenge almıyor. Bundan dolayı piyasada bu para birimleri tükendi” dedi.

Ülkede dövize olan talep her geçen gün artıyor. Bir diğer döviz bürosu yetkilisi “İnsanlar sürekli dolar veya Euro peşindeler. Geçtiğimiz iki gün içinde, döviz satın almak isteyenlerin sayısı geçen tüm haftadakinden daha fazla oldu” ifadelerini kullandı.

Ağustos ayında Kazak yetkililer milli para Tenge’yi dolar karşısında serbest bırakmıştı. Bunun üzerine 2013 yılından bu yana neredeyse ayni düzeyde bulunan Tenge bir günde dolar karşısında yüzde 25 değer kaybetti.

Piyasa uzmanlarına göre, Yuan ve Rublenin devalüasyonundan sonra Kazak Tengesinin çöküşü de an meselesiydi. Ancak Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev bu kayıpların 2016 yılında ülkedeki bankaların rezervlerini kullanarak telafi edileceğini söylemişti.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın