AB Özbek aktivist Azimcan Askarov davasını araştırmak için özel bir komisyon gönderecek (Türkçe ve Özbekçe)

Avrupa Birliğinin Kırgızistan’da ömür boyu hapse mahkum edilen Özbek asıllı insan hakları savunucusu Azimcan Askarov’un davasının araştırmak için bu ülkeye özel bir komisyon göndereceği bildirildi.

“Ozodlik” radyosunun haberine göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev 27 Temmuz’da gazetecilere konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

-“Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin temsilcilerine “Biz sizinle birlikte Azimcan Askarov’un davasını yeniden araştırmaya hazırız, bu konuda uzmanlarınızı gönderebilirsiniz teklifini sunmuştuk. AB bu teklifimizi kabul etti. Şimdi oradan bir heyet bekliyoruz” dedi Kırgız lider.

Geçen hafta Kırgız hükümeti Azimcan Askarov’a ABD insan hakları ödülü verilmesinden sonra bu ülke ile işbirliği anlaşmasını tek taraflı olarak iptal etmişti.

Almazbek Atambayev hükümetinin bu kararını destekleyerek, Washington’u Kırgızistan’da mili birliğe zarar veren “fitne” yapmakla suçlamıştı.

ABD hükümeti ise iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasının iptal edilmesini Kırgızistan’a verilen yardımları şüphe altında bıraktığını bildirmişti.

64 yaşındaki Azimcan Askarov 2010 yılında 400’den fazla hayatına mal olan ve Oş ve Celal-Abad şehirlerinde yaşanan Özbek-Kırgız çatışmasından sonra müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Uluslararası ve yerel insan hakları örgütleri Askarov’un suçsuz olduğunu belirterek Kırgız hükümetinden onu hemen serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

ЕИ Азимжон Асқаровнинг ишини текшириш учун махсус комиссия юборади

Қирғизистонлик ҳуқуқ фаоли Азимжон Асқаров турма камерасида.

Европа Иттифоқи Қирғизистонда бир умрга озодликдан махрум этилган ҳуқуқ фаоли Азимжон Асқаровнинг ишини текшириш учун махсус комиссия юборади.

Бу ҳақда Қирғизистон президенти Алмазбек Атамбаев 27 июль куни журналистлар билан ўтган учрашувда маълум қилди.

– Биз бер неча бор таклиф қилдик. АҚШга, Европа Иттифоқига ва бошқа давлатлар вакилларига “суриштиринг, ўз мутахассиларингизни юборинг, биз сизлар билан бирга Азимжон Асқаровнинг ишини қайта кўриб чиқиб, тергов қилишга тайёрмиз” деб айтдик. Бундай қарорни ЕИ қабул қилган. Биз уларнинг келиши кутяпмиз, – деди президент.

Ўтган ҳафта Қирғизистон ҳукумати Азимжон Асқаровнинг АҚШ тарафидан инсон ҳуқуқлари мукофоти билан тақдирланиши ортидан Қўшма штатлар билан ҳамкорлик келишувини бекор қилган эди.

Алмазбек Атамбаев журналистлар билан учрашувда бу қарорини ёқлаб, Вашингтонни Қирғизистондаги миллатлараро тотувликка путур етказишга қаратилган “провокация”да айблади.

Вашингтон келишувнинг бекор қилиниши Қирғизистонга кўрсатилаётган ёрдамни “шубҳа остига” қўйиши мумкинлигидан огоҳлантирди.

64 ёшли Азимжон Асқаров 2010 йилда 400дан ошиқ одамнинг ҳаётига зомин бўлган Ўш ва Жалолобод воқеаларидан кейин судланган эди.

Халқаро ва маҳаллий инсон ҳуқуқлари ташкилотлари Асқаровнинг бегуноҳ эканини таъкидлаб, Қирғизистон ҳукуматини уни зудлик билан озодликка чиқаришни талаб қилиб келади.

Ozodlik

Alakalı yazılar

Yorum yazın