“Türkistan-Der” den hüzünlü iftar geçesi

04.07.2015

 

Doğu Türkistan’daki Müslümanlara karşı Çin vahşeti ve zulmü bütün dünya kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Buradaki Müslümanlara Ramazan ayında oruç tutmak bile yasaklandı…

Böyle görülmemiş Çin baskısı ve zulmü Türkiye’de yaşayan Türkistanlıları de derin bir şekilde etkiliyor. Onlar Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerinin kaderlerini paylaştıklarını her fırsatta ortaya koymaya çalışıyorlar.

03 Temmuz Cuma günü İstanbul’da yapılan “Türkistan-Der” iftarında da genellikle Türkistan bölgesinde, özellikle Doğu Türkistan’da Müslümanlara karşı yapılmakta olan akıl almaz baskı ve işkenceler gündemde idi.

Tam olarak adı “Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği” olan “Türkistan-Der” iftar geçesi bütün Türkistanlı Müslümanların kardeşliği ve işbirliği ruhunda gerçekleşti.

İftar gecesine Türkiye’de muhacerette bulunan Batı ve Doğu Türkistanlı Müslümanların yanında İstanbul’daki başta İMH, İHH, Mazlum-Der, Maarif Derneği, Kuzey Haber Ajansı, AKDAV, Kudüs Der, Fatih Gençlik Merkezi  ve başka sivil kuruluşların vekilleri katıldılar.

Gecede bir konuşma yapan  “Türkistan-Der” Genel Başkanı Burhan Kavuncu katılımcılara Türkistan’daki genel durum ve dernek olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sayın Kavuncu Türkiyeli ve dünya Müslümanlarını Türkistan Müslümanlarının yaşamakta olduğu zulüm günlerinde onları yalnız bırakmamaya davet etti.

İftarda ehli ilimlerden Sadikcan Domla (Özbek dilinde) ve Şeyh Nurullah (Tacik dilinde) birer konuşma yaptılar.

“Türkistan-Der” iftar gecesinde bir konuşma yapan İMH Genel Sekreteri Mehmet Bulayir de Türkiye Müslümanların her zaman Türkistanlı kardeşlerinin yanında olduğunu vurguladı.

20150703_212635

20150703_212746

 

“Türkistan-Der” Haber merkezi 

Alakalı yazılar

Yorum yazın