Mazlumder’den İftarda Doğu Türkistan Eylemi

26.06.2015

çin

Doğu Türkistan’da giderek tırmanan Çin devleti zulümlerini protesto etmek için bugün Mazlumder tarafından bir protesto eylemi yapılıyor. Zulüm ve işkencelerin Ramazan’da yoğunlaşmasına ve Oruç tutmanın yasaklanmasına bir tepki olarak, üyelerini iftardan önce Ankara’daki Çin Sefareti’nin önüne çağıran Mazlumder, burada protestoyu yaptıktan sonra gönüllü ve üyeleriyle birlikte iftar yapacak.

Konuyla ilgili Mazlumder’den yapılan açıklama şöyle:

“Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik Çin zulmü devam ediyor!

Daha önce oruç yasağıyla birlikte ‘dini sembol’ olduğu gerekçesiyle uzun sakal yasağı ve dini eğitim faaliyetlerinin sınırlandırılmasıyla gündeme gelen Çin, bu sene de okullarda ve internet sitelerinde yayınladığı genelgelerle Doğu Türkistan’da öğrenci ve memurların oruç tutmalarının yasaklandığını duyurdu.

Oruç tutanlara yönelik gerçekleştirilen baskı ve tehditlerle insanların dini faaliyet haklarına engel olunmaya çalışılması, inanç özgürlüğüyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır.

MAZLUMDER Ankara Şubesi olarak memur ve öğrencilere orucu yasaklayan Çin zulmüne karşı 26 Haziran Cuma saat 20.00’de Çin Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması gerçekleştirecek, yine aynı yerde bir de iftar yapacağız.

Gerçekleştirilecek bu basın açıklaması ve iftar programına tüm üye, gönüllü ve ilgililer davetlidir.

Bu zulme seyirci kalmamak için, sen de iftarlığını al da gel!”

Ankara’da bulunan hemşeri ve gönüldaşlarımızın Mazlumder’in bu eylemine destek vermelerini bekliyoruz.

Related posts

Yorum yazın