Tacikistan’da bir garip çete

01.05.2015

Tacikistan’da yasak olmasına rağmen halka kamusal alanda başörtüsü takıp sakallı gezebileceğine dair sahte izin belgesi satan çete aranıyor

Tacikistan’da bir çete kamusal alanda erkeklere sakallı, kadınlara ise tesettürlü olarak gezebileceklerine dair sahte izin belgeleri satıyor. Güvenlik birimleri ve Din İşleri Komitesi çetenin yakalanması için çalışmalar başlatıldı.

Tacikistan Din İşleri Komitesi bir açıklama yaparak sakallı ve başörtülü gezme hakkı veren sahte izin belgeleri satan dolandırıcıların bulunması için yardımcı olmalarını istedi. Din İşleri Komitesi web sitesinde sahte belgenin örnek resmini de yayınladı. Belgede kişinin özel bilgileri yanında Tacikistan arması ve fotoğrafa da yer veriliyor.

Komitenin açıklamasında “Kimliği belirsiz kişilerin bu eylemleri ülkede hükümetin resmi siyasetini ve İslam dinini kötülemeye yöneliktir” denildi.

Son yıllarda Tacik yetkililer dindarlık alameti kıyafetlerle mücadele ediyor. Öğrencilere ve devlet kurumlarında çalışanlara sakal ve başörtüsü yasağı uygulanıyor.

Dünya Bülteni

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın