Rusya ve Özbekistan İstanbul’a 20 suikastçi göndermiş

Özbek imama suikast için Rusya ve Ukrayna’dan 20 kişilik grup göndermiş

Geçen yıl İstanbul’da silahlı saldırıda öldürülen Özbek asıllı imam Abdullah Buhari suikastını gerçekleştirmek için Rusya ve Ukrayna’dan 20 kişilik bir grup gönderildiği ortaya çıktı.
Ozodlik Radyosu’nun İstanbul Emniyet Müdürü Terörle Mücadele bölümü yetkilisini ve Gazeteci Hilmi Koç’a dayandardığı haberine göre, suikastçilere yataklık yapan Eldar Aslan isimli şahıs cinayet hakkında polise önemli bilgiler verdi.Aslan, Abdullah Buhari’ye suikast için gelen grubu yöneten Sabir Şukurov ile Antalya’da tanıştı ve ona tercümanlık yaptı. Araçılık yapan kişi ise Sultan adında birisi.İstanbul terörle mücadelede bölümü yetkilisi, telefon kayıtlarındaki bilgilere dayanarak Sabir Şukurov’un Viber kanalı ile “Misha” adlı bir kişi tarafından yönetildiğini belirlediklerini söyledi.

Bu kişinin emri ile Sabir Şukurov ve Eldar Aslan İstanbul’a gelerek Zeytınburnu’da Buhari’nin ders verdiği medrese çevresinde istihbarat çalışmaları yaptı. Aynı kişiler, Özbek muhalif Muhammed Salih’in de evinin etrafında keşifler yaptı.

İstanbul terörle mücadelede bölümü yetkilisi, suikast izlerinin Rusya ve Özbekistan’a uzandığını da sözlerine ekledi.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın