Özbekistan’da zulüm var ! Gazeteci Hamidov 5 yıl sonra serbest

“İSLAM HAK DİN” DEDİ BEŞ YIL HAPİS YATTI

IMG-20150211-WA0002

Özbekistan’ın ünlü spor yazarlarından Hayrullah Hamidov, yaklaşık 5 yılı aşkın bir süreden beri tutulduğu cezaevinden 11 Şubat Çarşamba günü  tahliye oldu. Hamidov’u akraba ve arkadaşları cezaevi kapısında karşıladı.

Şampiyon Gazetesi’nin yazı işleri müdürü olan Hayrullah Hamidov 21 Ocak 2010’da Taşkent polisince evinde tutuklanarak hapse atılmıştı.

Başkent Taşkent yakınlarındaki Gülbahar’da yargılanan Hamidov’a “yasak bir dinci örgüte üye olmak” suçlaması yapıldı. Hayrullah Hamidov 6 yıl hapse mahkûm olurken mahkeme, yasak örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle Hamidov’la birlikte yargılanan 18 zanlıya da çeşitli hapis cezaları vermişti.

Uluslararası İnsan Hakları savunucuları ve çeşitli kuruluşlar gazeteci Hamidov  ve 18 kişinin mahkum edilmesine tepki göstermişlerdi. Bunlardan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü kararı eleştirerek Hamidov’un suç sayılabilecek herhangi bir harekette bulunmadığını savundu. Merkezi Paris’te bulunan örgüt Taşkent hükûmetini kınadı, Hamidov’un radyo programında dini konularda sohbet etmekle yetindiğini ileri sürdü.

Spor yazarlığının yanı sıra radyolarda dini sohbetler de yapan Hamidov, “İslom Xaq Din” başlıklı video serisi ile İslam dinini tanıtmayı amaçlıyordu. Hamidov’un Özbekistan dışında Ortaasya’nın diğer ülkelerinde de geniş bir hayran kitlesi bulunuyor. Sevilen gazeteci, İslam’a yöneldikten sonra Kerimov rejiminin baskılarına maruz kaldı.

Alakalı yazılar

Yorum yazın