Özbek muhaliflerden alternatif seçim

Özbek lider Kerimov’un anayasaya aykırı olarak altıncı defa aday olmasına karşı Özbek muhalifler İnternet üzerinden alternatif sanal seçim düzenledi

Özbek muhalifler internet üzerinden alternatif cumhurbaşkanlığı seçimi yapacak.

Özbekistan Anayasası bir kişiye en fazla iki dönem Cumhurbaşkanlığı görevi vermesine rağmen 2015 seçimlerinde altıncı defa bu göreve aday olan İslam Kerimov’a muhalif olan Özbek siyasetçiler; insan hakları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri İnternet üzerinden alternatif bir seçim yapma kararı aldı.

Aralarında Mutabar Tajibaeva, Ulugbek Bakirov, Muhammed Salih Abutov, insan hakları savunucusu Abdulcelil Baymatov ve siyaset bilimcisi Kamaliddin Robbimov’un da bulunduğu bir grup Özbek muhalif internette Kerimov’a karşı “sanal seçim” oluşturarak yurt içinde ve dışında yaşayan Özbek vatandaşlarını “Özgür seçimlerde” oy kullanmaya davet etti.

Özbekistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri 29 Martta yapılacak. Bu seçimlerde değişmeyen ve mutlak lider İslam Kerimov ile ona bağlı ve seçmenleri kendilerine değil Kerimov’a oy vermeye davet eden diğer üç aday “yarışacak.

Dünya Bülteni

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın