Kırım Tatarları’ndan Türkiye ve BM’ye çağrı

Kırım Tatar halkı tarafından düzenlenen konferansta Türkiye, BM ve Ukrayna’ya yönelik çağrılarda bulunuldu. Konferansta, Rusya-Ukrayna arasındaki problemlerde Kırım’ın üçüncü taraf olarak tanınması talep edildi.

Kırım Akmescit’te iki gün önce ikinci Kırım Tatar Halkının Hakları Konferansı düzenlendi. Konferansta sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Meclisi ile Ukrayna halkına yönelik çağrıların yer aldığı bildiriler yayınlandı.

Erdoğan’a yönelik bildiride, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından Kırım Tatarlarının bulunduğu hukuki durum anlatıldı. Kırım Vakfı ve Kırım Vakfı Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Riza Şevkiyev’e karşı açılan davalardan bahsedildi. Ayrıca, 3 Mayıs tarihinde Ermeni Pazar’da Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu karşılama davasındaki gelişmelerden söz edildi. Konferans katılımcıları, bildiride, Türkiye Cumhuriyeti’nden Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı Ukrayna’nın Geniçesk bölgesinde Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’daki liselerden mezun olan Kırım Tatarları için yüksek eğitim kurumlarını açma girişiminde bulunması ricasında bulundu. Organizatörler, ilgili eğitim kurumlarının, Kırım’ın köklü halkının milli eğitim ve bilim sisteminin yakın zamanda yeniden dirilmesine yardımcı olabileceği fikrini paylaştı.

BM’YE ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a yönelik çağrı metninde yardım çağrısında bulunuldu.

UKRAYNA HALKINA VE YÖNETİMEN ÇAĞRI

Konferansta Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Meclisi ve Ukrayna halkına da çağrılarda bulunuldu. Bildiride, “Ukrayna’nın geçici olarak ilhak edilen bölgede Kırım serbest ticaret bölgesinin kurulması hakkında utanç verici yasanın” iptal edilmesi, Rusya tarafından kontrol edilen Kırım’da bulunan Ukrayna vatandaşlarının haklarının korunması ve sağlanmasına yönelik mekanizmanın hazırlanması, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na Birleşmiş Milletler’in himayesi altında 2015 yılının Nisan ayına kadar Kırım Tatar halkının güvenliği ve kaderini tayin etme konferansını düzenleme görevi verilmesi talep edildi.

Bildiride ayrıca Kırım halkının, Ukrayna ve Rusya arasındaki uluslararası problemlerde üçüncü taraf olarak tanınması çağrısında bulunuldu.

PROVOKASYON GİRİŞİMİ

Konferans sırasında ayrıca farklı milliyetlerden temsilcilerden oluşan bir grup genç provokasyon düzenleyerek etkinliği baltalamaya çalıştı.

Dünya Bülteni 

Alakalı yazılar

Yorum yazın