Kazakistan ve Çin arasında 14 milyar dolarlık imza

Çin Başbakanı Li Kiçiang ile Kazakistan Başbakanı Karim Massimov, 14 milyara ulaşan çok sayıda anlaşmaya imza attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Astana ve Pekin yönetimleri arasında, 14 milyar doları bulan anlaşmalar imzalandı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yarın yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü Hükümet Başkanları Konseyi toplantısı için bu ülkeye gelen Çin Başbakanı Li Kiçiang ile Kazakistan Başbakanı Karim Massimov çok sayıda anlaşmaya imza attı.

Kazakistan Hükümeti Basın Merkezi’nde yapılan imza töreninde konuşan konuk Başbakan, Astana ziyaretinde ticaret ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ele aldıklarını bildirdi.

Astana ve Pekin’in özellikle enerji fiyatları gibi dünyanın değişen ekonomik koşullarda koordineli makroekonomik politikalar yürüteceğini ve ilgili tüm departmanlarında istişare halinde olacağını dile getiren Li Kiçiang, imzalanan anlaşmalarla iki ülke işbirliğinin daha da yüksek düzeye eriştiğini kaydetti.

Kazakistan Başbakanı Karim Massimov ise Çin’in Kazakistan’ın en önde gelen ticari ortaklarından biri olduğunu belirterek, düşen petrol fiyatlarına karşı Çin ile ortak makroekonomik politikalar izleyeceklerini söyledi.

Li Kiçiang’ın Astana ziyaretinde Kazak ve Çin’in kurum ve şirketleri arasında 14 milyar doları bulan anlaşmalar yapıldı.

Kazak ve Çin hükümetleri Kazakistan’ın Çin sınırına yakın Hurgus bölgesinde bir iç liman ve özel ekonomik bölge inşa etmek üzere ortak bildiriye imza koyarken, Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanlığı ile Çin Kalkınma ve Reform Komisyonu Devlet Komitesi ve Çin Maliye Bakanlığı arasında karşılıklı iştişare mekanizmaları sağlayacak belgeler imza altına alındı.

Ayrıca iki ülke atom enerjisi ajansları nükleer iş birliğini derinleştirmek için mutabakat zaptı da imzaladı.

Li Kiçiang ziyaretinde ayrıca Kazakistan ile Çin maden şirketleri arasında Kazakistan içinde yer alan potas yataklarının geliştirilmesine yönelik çerçeve anlaşmalar da yapıldı.

Kazakistan ile Çin bin 700 kilometreden fazla bir sınırı paylaşıyor. Son yirmi yılda artan iki ülke ticaretinde 2013 yılı hacmi 25 milyar doları geçerken, 2015 sonu için ticaret hacminin 40 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın