Ahıska Türkleri’nden ‘geri dönüş’ü hızlandırın çağrısı

Ahıska Türkleri geri dönüş sürecini hızlandırmak için Gürcü liderlerine çağrıda bulundu

Ahıska Türkler, Gürcistan hükümetine, 2011 yılında başlayan geri dönüş sürecini hızlandırması için çağrıda bulundu. 28 Kasım’da Tiflis’te Ahıska Türklerinin sürgün edilmesinin 70. yıldönümünü konu edinen bir Konferans düzenlendi.
Konferansta Ahıska Türklerinin Gürcistan, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’da yaşayan temsilcileri katıldı.

“Kafkas Uzel” ajansının duyurduğu habere göre Konferansta Gürcistan hükümeti tarafından hazırlanan geri dönüş stratejisi tartışıldı.  Gürcistan Kamu savunucusu Ucha Nanuashvili “Hükümetin teklifi Ahıska Türklerinin kendi topraklarına geri dönmesi için özel mekanizmalar geliştirilmesini içeriyor” dedi.

Ucha Nanuashvili “Hükümetin konu ile ilgili resmi belgesi hazır, şimdi sıra geri dönüşle ilgili ayrıntılı bir program geliştirmektir” dedi.

2011 yazında, Gürcistan Ahıska Türklerine geri dönüş izni vermeye başlamıştı. 2011 yılı Mayıs ayında Azerbaycan’da yaşayan yaklaşık 13 bin Ahıska Türkü Gürcistan’a dönmek için dilekçe verdi. Ahıska Türklerinin Azerbaycan’daki sivil toplum örgütü olan “Samshoblo” (Anavatan) liderlerinden biri olan Şemseddin Sarvarova kendilerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında sürüldü yer olan Gürcistan’ın Samtskhe-Javakheti bölgesine dönmek istediklerini söyledi.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın