İslam Kerimov: İslam devletine izin vermeyiz

Özbekistan lideri İslam kerimov, ülkesinin daima laik kalacağını, İslami esasların devlet yönetiminde uygulanmasına izin vermeyeceklerini söyledi

Özbekistan’da ülkenin bağımsızlığının 23 yıldönümü sebebiyle çeşitli törenler düzenlendi. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov başkanlığındaki devlet erkanı başkent Taşkent’te önce Ali Şir Nevai parkındaki “Şehitler Meydanında” toplandı. Törende önce Kuran-ı Kerim okundu ardından Özbekistan’ın bağımsızlığı için mücadele edenlere dua edildi.

Törende bir konuşma yapan İslam Kerimov ülkesinde İslami devlet kurulmasına izin verilmeyeceğini, Özbekistan’ın laik bir devlet olarak kalacağını söyledi. Sağ tarafına Özbekistan Müftüsü Osmanhan Alimov, sol tarafına Taşkent Başimamı Anvar Tursonov’u alan Kerimov, Irakta dehşet saçan ‘yabancı İslami akım temsilci’lerinin Özbekistan’a giremeyeceğini savundu.

İslam Kerimov memleketindeki barış ve siyasi ortamdan halkının memnun olduğunu iddia ederek Irak’taki İŞİD örgütünü eleştirdi. Sonra Başmüftüye bakarak, “Bizim dini idaremiz bu konuda neler yapıyor” diye sordu. Müftü Osmanhan Alimov korku içinde “Bunlar din düşmanı, İslam düşmanıdır. Bizim dini idaremiz bunları insanlık düşmanı ilan etti. Bu yönde insanları uyarıyoruz” dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı, bunun için Semerkant’taki İmam Buhari uluslararası din merkezinde konu ile ilgili bir konferans düzenlenmesini teklif etti. Yanında korku içinde oturan imamlara bakarak “Ben sizlere emir veremem, İslam dininde emir yok, fetva var” dedi.

Kerimov başkanlığındaki devlet erkanı Bağımsızlık Meydanı’na geçerek, bayram için özel hazırlanan konser programına katıldı.

Bağımsızlık törenleri için Özbekistan’a gelen yabancı misafirler ise Özbek halkında bayram sevinci görmediklerini söyledi.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın