Özbekistan Çin’deki askeri tatbikata katılmıyor

Özbekistan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) askeri tatbikatına katılmayacağını açıkladı.

Özbekistan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) silahlı kuvvetlerinin ortak anti-terör askeri tatbikatına bu yıl da katılmayacağı açıklandı.

Rusya’nın ITAR-TASS haber ajansına göre ŞİÖ bu yıl 24- 29 Ağustos tarihleri arasında Çin’in İç Moğolistan bölgesinde “Barış Misyonu” kod adıyla gerçekleştirilen askeri tatbikata Özbekistan katılmıyor.

ŞİÖ’nün bu yılki tatbikatına toplam 7 bin asker katılacak. Bunlardan yaklaşık 5 bininin Çin askerleri, 900’ünün Rus askeri, 500’ünün Kırgızistan askeri, 300’ünün Kazakistan askeri ve 200’ünün Tacikistan askeri olacağı açıklandı.

Şanghay İşbirliği Örgütüne üye devletler bu tür askeri tatbikatları her yıl planlı olarak gerçekleştiriyor. Özbekistan bu tatbikatlara 2007 senesinde ilk ve son defa katılmıştı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un başka ülkelerle askeri işbirliği yapmaktan özellikle kaçındığı belirtiliyor. Örneğin, Özbekistan Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Teşkilatına (KGAT) birkaç defa üye oldu ve daha sonra bu üyelikten çekildi.

NATO güçleri Afganistan’ı işgal ettikten sonra ABD Özbekistan’ın güneyinde askeri üs kurmuştu. Ancak 2005 yılında yaşanan Andican katliamından sonra Özbekistan ABD askerlerini sınırdışı etti.

Son zamanlarda ABD’nin yine Özbekistan’da askeri üs açacağı söylentileri ortaya çıksa da her iki devlet bu haberleri yalanladılar.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın