Özbek muhalif sinemacı Rusya’da kaçırıldı

Rusya’ya sığınan Özbek sinemacı Hamidkarayev, kendisine sığınma hakkı verilmeden üç gün önce kaçırıldı

Özbekistan’dan kaçarak Rusya’ya sığınan sinema yönetmeni Mirsobir Hamidkarayev, Moskova’da kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Hamidkarayev’e bugün sığınma hakkı verilmesi bekleniyordu.

İnsan Hakları alanında faaliyet gösteren Memoryal isimli STK tarafından yapılan açıklamada Hamidkarayev’in üç gün önce kaçırıldığı ve bugüne kadar kendisinden haber alınamadığı belirtildi.

Hamidkarayev, Özbekistan’da radikal örgüt üyesi olarak takip altına alınınca Rusya’ya sığınmıştı. Özbekistan, Rusya’dan iadesini isteyince Moskova’da yargılanmış, ve serbest kalmasına karar verilmişti. Dava sonunda Hamidkarayev, Rusya’dan sığınma talebinde bulunmuş, talebi yerinde bulunmuştu. Karar bugün yürürlüğe girecekti.

Özbekistan’da radikal örgüt üyesi olmakla suçlanan Hamidkarayev, Nefs adıyla bir film yapmıştı. Filmde Kerimov rejiminin işlediği öne sürülen ve failleri bulunamayan cinayetler işleniyordu. Özbek yönetimi filmi yasaklamış ve Hamidkarayev hakkında çok sayıda dava açmıştı.

Moskova’da hanımı ve oğlu ile yaşayan Özbek sinemacıyı Özbekistan gizli servisi birkaç defa daha kaçırma teşebbüsünde bulunmuştu.

Daha önce de Rusya’ya sığınan Özbek muhaliflerinden bir kısmı kaybolmuş, sonradan Özbekistan’a kaçırıldıkları belirlenmişti.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın