Kazakistan’da Yeni İnternet Yasası

images

Kazakistan’da mevcut iletişim kanununa eklenen hükümler çerçevesinde, ‘toplum ve devlet çıkarlarına aykırı davranmak; seçim yasasını ihlal edecek şekilde bilgi yaymak; kamu düzenini bozacak aşırılıkçı terörist faaliyet; ayaklanma ya da toplanma çağrısı yapmak’ gibi durumlarda Kazakistan Başsavcılığı tarafından yetkili organa talimat verilerek internet ve sosyal ağlar geçici olarak askıya alınabilecek.

Senato tarafından önerilen ve parlamento tarafından kabul edilen kanun değişikliğinin yürürlüğe girebilmesi için cumhurbaşkanının onaylaması gerekiyor.

Yeni değişikliklere göre, internet akışını düzenleyen yetkili organlar, Başsavcılıktan aldığı talimatları, servis sağlayıcılara üç saat içinde uygulatmak zorunda olacak. Kanundaki yeni hükümler mahkeme kararı gerektirmiyor.

WhatsApp, Twitter, VKontakte, M-Agent, Skype gibi sosyal ağlar ile çevrim içi internet sitelerini kapsayan yasa değişikliği, talimat doğrultusunda cep telefonu hattının kesilmesine de imkân tanıyor.

Devalüasyon protestoları 

Ülkede iletişim kanununda değişikliğe gidilmesine, Kazakistan Merkez Bankası tarafından 11 Şubat 2014’te yapılan devalüasyon sonrası Almatı’da yapılan protestolar ve yaşanan olaylar neden olarak gösteriliyor.

Almatı’daki protestolar öncesinde vatandaşların ülkedeki üç büyük bankanın iflas ettiği ve herkesin acilen parasını bu bankalardan çekmesi yolunda WhatsApp mesajları aldığı iddia edilirken, bankaların bu durumdan milyonlarca dolar zarar ettiği, yanlış söylenti yaymanın önüne geçilmesi amacıyla söz konusu kanun değişikliklerinin gündeme geldiği ifade ediliyor.

İnternet yoluyla yanlış söylenti yaymak hakkında ceza kanununa eklenen maddeler ise 12 yıla kadar hapis cezalarını içeriyor.

Anadolu Ajansı

Related posts

Yorum yazın