Çin, Doğu Türkistan’da 8 Uygur’u katletti

 

Çin, Doğu Türkistan'da 8 Uygur'u katletti

Uygur Özerk Bölgesi’nde güvenlik güçleri sekiz Uyguru katletti

31 Aralık 2013- Çin’in batısındaki Uygur Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan)’nin Kaşgar vilayetinde, güvenlik güçleri sekiz kişiyi katletti.

Doğu Türkistan’da işgalci Çin yönetiminin Müslüman Türklere uyguladığı baskı, şiddet  etnik ayırımcılık ve asimilasyon şiddet olaylarını tetikliyor. 15 Aralık’ta Kaşgar’ın Yenişehir ilçesinde meydana gelen olaylardan sonra gençler bu kez Yarkent ilçesinde bir polis merkezine saldırdı.

BBC’nin  Çin’in resmi Tengritag  ajansına dayanarak verdiği habere göre olay  30 Aralık (bugün)  sabah saat 06.30 sularında meydana geldi.  Bir  grup bölge sakini ellerinde bıçak ve balta gibi kesici aletlerle benzin dolu bidonları bir aracı yükleyerek adı açıklanmayan bir polis merkezine  saldırdı. Çıkan çatışmalarda halkın Fedailer olarak adlandırdığı  gençlerden 8 kişi öldürüldü ve bir kişinin ise canlı olarak işgal güçlerince yakalandığı bildiriliyor.

 Çin İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da son zamanlarda şiddetini arttırarak uygulamaya çalıştığı etnik ayırımcılık, ırkı aşağılama ve “Müslümansız ve Türk’süz Doğu Türkistan” politikası sonucu son bir yılda  Doğu Türkistan genelinde çok sayıda büyük çaplı direniş eylemi düzenlendi. Çıkan çatışmalarda  yaklaşık 200 kişi öldürüldü. Olaylara karışanlardan  70 kişi ise,  canlı  yakalama  imkanı olduğu halde işgal güçlerince vurularak  katledildi. Olaylarda yüzlerce kişi yaralandı ve binlerce  Müslüman Türk tutuklandı.

Yarkent ilçesi son bağımsız Uygur devletinin (Saidiye Uygur Devleti 1514-1668) merkezi olması nedeniyle Doğu Türkistan’ın önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri sayılıyor.

(Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni)

Alakalı yazılar

Yorum yazın